ΑΠΟ ΤΟ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ
1963-64
Β! ΕΘΝΙΚΗ
*
  • Το 1963-64 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ κατετάγη 3ος στην  βαθμολογία με 64 βαθμούς και  15 νίκες,7 ισοπαλίες και 6 ήττες. Σας παραθέτουμε τις νίκες της ομάδας μας.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ           4-0

* 14-10-1963: Την πρώτη αγωνιστική της Β! ΕΘΝΙΚΗΣ στον αγώνα ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 0-2, το πρώτο γκολ του φονέα, το πέτυχε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Καστριώτης!!! (Το 0-2 ο Βεντούρης στο 32').
* 22-12-1963: Ο Αρσενιάδης, ακολουθώντας το παράδειγμα άλλων συμπαιχτών του, φεύγει για το Γιοχάνεσμπρουγκ της Νότιας Αφρικής, όπου ήδη βρίσκονται και αγωνίζονται στο ''ΕΛΛΕΝΙΚ'' οι Δειμέζης, Αιδινιώτης και Ζουμπούλης, ενώ τις βαλίτσες του ετοιμάζει και ο Δημήτρης Φυλακούρης.
* 22-3-1964: Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ διώχνει τον Ιταλό προπονητή Μάριο Τουάνι. Την θέση του παίρνει ο Σπύρος Γιαλαμπίδης.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜ             4-1       ΣΑΜΦΡΑΠΟΛΗ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ          0-3
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ                5-2       ΑΟ ΤΡΙΠΟΛΗ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ              3-7
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ      5-1
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΕ ΚΑΛΑΜΑΤΑ           5-0
*
1965-66
Β! ΕΘΝΙΚΗ
  • Και την περίοδο 1965-66 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ καταλαμβάνει την 2η θέση με 70 βαθμούς έχοντας 17 νίκες, 6 ισοπαλίες και 7 ήττες και τέρματα 59-34. Οι νίκες της ομάδας μας ήταν:
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ          1-0          ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ      0-1
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ           1-0          ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΦΩΣΤΗΡΑΣ   1-3
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΣ            2-1          ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ      1-3
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΒΕΡΩΦ ΙΩΑΝ               2-1         ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ      1-3
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΕΥΡΙΠΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ    1-0          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ  1-2
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ      2-1          ΠΑΟ ΚΑΛΟΓΡΕΖΑΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                0-2
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΛΑΜΙΑ                            2-1          ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                     1-3
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΟ ΚΑΛΟΓΡΕΖΑΣ      3-2          ΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                         1-3
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ          2-0          ΑΕ ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                      0-4
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔ   2-0          ΔΟΡΙΕΑΣ ΡΟΔΟΥ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                      0-4
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚ 3-1           ΡΟΔΙΑΚΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                                 1-6
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΔΟΡΙΕΑΣ ΡΟΔΟΥ         7-1

* Το 1967 τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της Β! ΕΘΝΙΚΗΣ τον μοιράζονται δύο παίχτες. Οι κανονιέρηδες Χάτζος και Δειμέζης και οι δύο με τα χρώματα του ΦΩΣΤΗΡΑ.

*
1967-68
Β! ΕΘΝΙΚΗ
  • Την περίοδο 1967-68, ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ κάνει την χειρότερη ως τώρα χρονιά, αφού τερματίζει στην 12η θέση, με 58 βαθμούς και 9 νίκες, 10 ισοπαλίες και 11ήττες με τέρματα 37-39. Οι νίκες του φονέα ήταν:

Β! ΕΘΝΙΚΗ
  • Και αυτή την περίοδο η βαθμολογία  βρίσκει τον ΦΩΣΤΗΡΑ στην 3η θέση με 71 βαθμούς. Οι νίκες ήταν 14, οι ισοπαλίες 9 και οι ήττες 11 και 45-35 τα γκολ. Οι νίκες ήταν:
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ  5-1

* Λίγο πριν το τέλος της δεκαετίας το ΄60, απ' τα σπλάχνα του ΦΩΣΤΗΡΑ, ξεπετάγεται ένας μέσος, που έμελλε να γίνει αρχηγός της Εθνικής ομάδας και μέλος της ΜΙΚΤΗΣ ΚΟΣΜΟΥ!  Ο λόγος για τον Κώστα Ελευθεράκη που το 1969 κάνει την παρθενική του εμφάνιση με την φανέλα το ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ και για δώδεκα συνεχή χρόνια αποτελεί το μεγάλο ατού του ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ αλλά και της ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. (35 φορές διεθνής).
1969-70
Β! ΕΘΝΙΚΗ
  • 1970: Σωτήριον έτος! Ο φονέας ξανά στην Α! ΕΘΝΙΚΗ!
Την περίοδο 1969-1970 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ στέφεται πρωταθλητής στην Β! ΕΘΝΙΚΗ με 84 βαθμούς.Σε 34 αγώνες είχε 21 νίκες, 8 ισοπαλίες και 5 ήττες και γκολ 63-19. Ας δούμε όλες τις νίκες:

ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΛΕΒΑΔΙΑΚΟΣ     3-0   ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ              0-2
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΛΑΜΙΑ                 3-0   ΑΟ ΘΗΒΑΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ                   0-2
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Π  4-1
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΑΝΑΓΕΝ ΚΑΡΔ  8-1
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΘΗΒΑ                 10-0

* Στον αγώνα ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΘΗΒΑ 10-0 ο Ρεμούνδος σημείωσε 7 γκολ.
* Στον αγώνα ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-0 ο Λάζος σημείωσε 3 γκολ και τα τρία με πέναλντι.
* Πρώτος σκόρερ Β! ΕΘΝΙΚΗΣ 1970: Ρεμούνδος 20 γκολ