Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

0-1 O ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ!

Με το γκολ του Σκόρτσα ο «Γηραιός» πέρασε νικηφόρα από τον Ταύρο επικρατώντας 0-1 του Φωστήρα
Φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από τον Ταύρο ο Ηρακλής δείχνει πως δεν θα πρέπει να τον… ξεγράψουν εύκολα από την κούρσα της ανόδου καθώς έχει πλέον 12 βαθμούς, 4 λιγότερους από την πρωτοπόρο Νίκη Βόλου.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιόλογο με τον Φωστήρα μεν να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά με τους Μοσχονά και Χουάντερσον να μην απειλούνται ουσιαστικά. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να φτάνουν μια… ανάσα από το γκολ στο 47’ όταν ο Γκίνο έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον.
Η απάντηση από τους Θεσσαλονικείς δεν άργησε και στο 58’ ο Κοντοδήμος έκανε την σέντρα από αριστερά με τον Σκόρτσα, που είχε περάσει στο ματς 4 λεπτά νωρίτερα, με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μοσχονά. Μάλιστα ο «Γηραιός» έχασε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ όταν στο 71’ ο Σκόρτσα επιχείρησε το σουτ βλέποντας τον Μοσχονά να βρίσκει την μπάλα και στη συνέχεια να την μπλοκάρει αφού πρώτα την είδε να χτυπάει στο δοκάρι.
Στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων το 1-0 υπέρ του Ηρακλή έμεινε με τους «κυανόλευκους» να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια και τον «Φονέα» να βρίσκεται ισόβαθμός τον Αιγινιακό (9 βαθμοί) στην τελευταία θέση.
Φωστήρας (Τζάκι Ματάισεν): Μοσχονάς, Ζιαμπάρης, Ρουγκάλας, Αχείμαστος, Κακαράς, Τεγούσης, Μουστόγιαννης, Λύρας (69' Γ. Μπαστάνης), Γκίνο, Μακρίδης (58' Λεοντίου), Σεχολάρι.
Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κοντοδήμος, Κοντέων, Σαββίδης, Μπουκουβάλας, Λίμα, Πουρτουλίδης (76' Παληγεώργος), Ιντζόγλου, Σιατραβάνης (88' Κουρδάκης), Τσιλιανίδης, Χιονίδης (54' Σκόρτσα).
ΠΗΓΗ: ONSPORTS