Αποτέλεσμα εικόνας για 90

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ είναι φονέας των γιγάντων και στο Κύπελλο Ελλάδας!
Επτά φορές στα προημιτελικά και μία φορά στα ημιτελικά του θεσμού το πιστοποιούν!
Μάλιστα, παραμένει η μοναδική ομάδα στην Ελλάδα που ενώ έπαιζε στην Β' Εθνική, έφτασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου! Μάλιστα, αν προκρινόταν ταυτόχρονα έβγαινε Ευρώπη σαν φιναλίστ, αφού ο ο άλλος φιναλίστ (ΠΑΟ) ήταν και πρωταθλητής!

6) 1975-76
Φωστήρας - ΑΕΚ 0-1 (με αμφισβητούμενο πέναλτι του Κύπριου Τάσου), Β' Εθνική ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ

7) 1978-79
Φωστήρας - Ολυμπιακός 2-2
Ολυμπιακός - Φωστήρας 2-2 και 3-2 στην παράταση. Να σημειωθεί ότι για να δεχθεί ο φονέας το τρίτο γκολ, ''έπρεπε'' να του αποβληθεί ο Τομαράς!!! (Β' Εθνική ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ)

Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΤΗΣ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ
1976-77
Σας παρουσιάζουμε όλη την πορεία του ΦΩΣΤΗΡΑ προς τα ημιτελικά του θεσμού!

α) Πανδραμαικός - Φωστήρας 0-1 το γκολ ο Ρομπέρτο Γεωργιάδης, ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο Πανδραμαικός ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας της Β' Εθνικής του Βορείου Ομίλου!
β) Φωστήρας - ΟΦΗ 2-1 Τα γκολ Κοτσάνος Νάτσης. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ΟΦΗ ήταν στην Α' Εθνική. Αρχηγός στην Κρητική ομάδα ήταν ο ''μεγάλος'' Θανάσης Ρέλλης!
γ) Φωστήρας - ΠΑΣ Γιάννενα 2-1 Τα γκολ ο Κοτσάνος και Μπάκης. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ΠΑΣ βρισκόταν στην 5η θέση της βαθμολογίας της Α' Εθνικής!
δ) Αναγεν. Επανωμής - Φωστήρας 2-3 στην παράταση. Τα γκολ ο Γεωργιάδης, Μπάκης, Καρράς ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η Επανωμή βρισκόταν στην 6η θέση της βαθμολογίας της Β' Εθνικής του Βορείου Ομίλου.
στ) ΠΑΟΚ - Φωστήρ 4-0 Κατά πολλούς, αν το παιχνίδι γινόταν στον Ταύρο, ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ θα έβγαινε Ευρώπη !!! ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μετά το τέλος του αγώνα, οι παίχτες του ΠΑΟΚ (Κούδας, Φορτούλα, Γκουερίνο, Σαράφης κλπ) υποκλίθηκαν στους παίχτες του ΦΩΣΤΗΡΑ!

Άλλες σημαντικές στιγμές του ΦΩΣΤΗΡΑ στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ήταν:

Το 1962-63 χάνει στην παράταση στην Τούμπα ΠΑΟΚ - Φωστήρας 3-2
Το 1964-65 χάνει στο Αίγιο, με .... κλήρωση! Κανονικός αγώνας Παναιγιάλειος - Φωστήρας 2-2
Το 1971-72 αποκλείεται στο Καυτατζόγλειο στην παράταση Ηρακλής - Φωστήρας 1-0
Το 1977-78 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ της Β' Εθνικής αποκλείεται στον Ταύρο από τον Ολυμπιακό με 0-1 με γκολ οφσάιντ του Σπένς
Το 1986-87 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ αν και υποβιβαζόταν από την Γ' Εθνική και έχοντας μοιραίο παίχτη τον Χρήστο Λάσκο (έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι) αποκλείστηκε στον Ταύρο από τον ΠΑΟΚ 0-2.
Το 2001-02 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ της Γ' Εθνικής, πετά έξω από το Κύπελλο τον Ηρακλή του Άγγελου Αθανασιάδη νικώντας τον στον Ταύρο 2-0
Το 2002-03 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ χάνει στην Καισαριανή (σαν γηπεδούχος) από τον Ολυμπιακό με 0-2. Έχει όμως πολλά παράπονα από την διαιτησία, αφού ''κιτρίνισε'' όλη την ομάδα, αφήνοντας όμως ατιμώρητο τον προκλητικό Ζε Ελία, αλλά και τον Αλεξανδρή. Το δεύτερο ματς με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, έγινε ξανά στην Καισαριανή. Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 με ανύπαρκτο πέναλτι του Καστίγιο. Το γκολ του ΦΩΣΤΗΡΑ ο Δημήτρης Μούτας.
Το 2007-08 στην Ριζούπολη,(γηπεδούχος ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ !!!) ο φονέας της Γ' Εθνικής αντιμετώπισε την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο με 0-2, όμως ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ ''φωνάζει'' για την συμπεριφορά του διαιτητή κ. Ζωγράφου σε όλο το β' ημίχρονο! (α' ημίχρονο 0-0). Στο 57', εντελώς αδικαιολόγητα αποβάλλεται ο ποδοσφαιριστής του ΦΩΣΤΗΡΑ Σάκης Δημόπουλος και ενώ όλοι διαμαρτήρονται, η ΑΕΚ παίζει μόνη της και κάνει το 1-0 !!!
Το 2012-13 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ της Γ' Εθνικής πετά έξω από το Κύπελλο τον Πανιώνιο σε διπλό ματς.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0 Κάμπας
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 2-1 Κάμπας
Το 2014-15 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ παίρνει 0- 0 στην Ν. Σμύρνη ξανά επι του Πανιωνίου, χάνει όμως 2-0 από τον Ολυμπιακό. Πάλι όμως, αν και δεν το χρειαζόταν, δόθηκε ανύπαρκτο πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός

Όπως βλέπουμε, η πορεία του ΦΩΣΤΗΡΑ στο Κύπελλο Ελλάδας, ανακόπτεται συνήθως από τις λεγόμενες ''μεγάλες'' ομάδες και με την .... βοήθεια των ''αρχόντων'' του αγώνα !!!

Κάπου εδώ τελειώνει αυτό το (όσο μικρότερο γινόταν) αφιέρωμα στην ''ομάδα της καρδιάς μας''.