Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2016

ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ > ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ!

Αποτέλεσμα εικόνας για φωστηρασΑποτέλεσμα εικόνας για ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Μεγάλο παιχνίδι την Κυριακή στον Ταύρο, αφού συγκρούονται τα δυο μεγαλύτερα ''ονόματα'' της κατηγορίας.
12 Φορές έχουν βρεθεί αντίπαλοι οι δυο ομάδες, με γηπεδούχο τον ΦΩΣΤΗΡΑ για τα πρωταθλήματα της Α', Β', Γ' Εθνικής.
6 Νίκες για την Πατρινή ομάδα, 4 ισοπαλίες και 2 νίκες για τον ΦΩΣΤΗΡΑ, είναι η συγκομιδή.
Τα γκολ είναι 16-10 για την Πατρινή ομάδα.

2008-09  ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ  2-1

Την περίοδο 2003-2004, οι δυο ομάδες βρίσκονται στην Β' Εθνική, όμως η έλλειψη φορολογικής ενημερότητας στέλνει τον ΦΩΣΤΗΡΑ στην Δ' Εθνική και την Παναχαική στην Γ'. αφού χρησιμοποίησε το ΑΦΜ του ... Πατραικού!

Τελευταία συνάντηση των δυο ομάδων στον Ταύρο για αγώνα πρωταθλήματος, ήταν την περίοδο 2014-15 για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, όπου η ομάδα της Πάτρας νίκησε με 2-1. Το γκολ του ΦΩΣΤΗΡΑ το είχε σημειώσει ο Τσεμπέσι.

Τελευταία συνάντηση για την Γ' Εθνική ήταν την περίοδο 2008-2009, όπου ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ είχε κερδίσει 2-1 με γκολ των Ζαχαρόπουλου και Σκαρμούτσου.