Έπειτα από 36 μέρες οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο μίνι πρωτάθλημα που τους κρατάει ζωντανούς στο κόλπο της απευθείας ανόδου στη Σούπερ Λιγκ (17β.). Απεναντίας οι «κιτρινόμαυροι» επηρεασμένοι από τα προβλήματα δεν μπήκαν ποτέ στον αγωνιστικό χώρο με τον Σβεν Φαντενμπρόεκ να χρησιμοποιεί όλους τους ποδοσφαιριστές του, 14 στο σύνολο. Με τη σημερινή ήττα (14/05) παρέμειναν στην τελευταία θέση με 8 βαθμούς, εξανεμίζοντας έτσι τις ελπίδες για την τρίτη θέση.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο δυνατός αέρας έκανε αισθητή την παρουσία του καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.
Το τρίποντο αποτελούσε μονόδρομο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν αγριεμένοι για να το πετύχουν. Με το καλημέρα σας, ο Νικολιάς με πλασέ ύστερα από πάσα ακριβείας του Ρόκα άνοιξε το χορό των γκολ σημειώνοντας το 1-0 (14'). Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε με τον Μπρέσκα να μην στέκεται τυχερός να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ωστόσο μέσα σε δυο λεπτά ο Ολυμπιακός καθάρισε την υπόθεση νίκη, αρχικά με τον Ιωάννου όπου με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-0 στο 28' και στη συνέχεια με τον Μπρέσκα όπου με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με το «Φονέα» να προσπαθεί να βρεθεί στην περιοχή του Γκίτκου, δίχως αποτέλεσμα. Η μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους χάθηκε από τον Γκίνο στο 72'. Το κερασάκι στην Τούρτα έβαλε ο νεαρός Καλομήτρας, όπου στο 89ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Ταυτότητα του αγώνα:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Παντέλης): Γκίτκος, Ζέρης, Παπανικόλας, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Μελίσσης, Ρόκας (46' Κολημήτρας), Μπρέσκα (58' Κόμνος), Μόνχε (46' Ντινόπουλος), Νικολιάς, Ιωάννου
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Σβεν Φαντενμπρόεκ): Μοσχονάς, Αχείμαστος, Τασουλής, Κακαράς, Τεγούσης (56' Λεοντίου), Ζιαμπάρης, Μουστόγιαννης (80' Θ. Μπαστάνης), Γκίνο, Εμέκα, Γ. Μπαστάνης (56' Μακρίδης), Σεχολάρι
Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)
Βοηθοί: Αναστόπουλος, Πετρόπουλος (Αρκαδίας)