Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ!

fw-psx

Η ομάδα μας ηττήθηκε στο “Σπύρος Γιαλαμπίδης” από τον Ηρακλή Ψαχνών με 1-2 για την 8η αγωνιστική της Football League ΟΠΑΠ.
Ο coach Βαζέχα παρέταξε τον Γκέκα κάτω από τα δοκάρια, στην τετράδα της άμυνας οι Αχείμαστος, Γρομητσάρης, Ζυγογιάννης και Μήτκας από δεξιά προς τα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή σε ρόλο αμυντικών χαφ ήταν οι Μεντί και Κακαράς, με τους Μουστόγιαννη και Ματσούκα να εναλλάσονται στις θέσεις των χαφ δεξιά και αριστερά. Η επιθετική γραμμή αποτελούταν από Ράμα και Τσεμπέτσι.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με παιχνίδι κέντρου και τις δύο ομάδες να μην αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες εκτός από κάποια μακρινά σουτ και μία πολύ καλή προσπάθεια των Τσεμπέτσι και Μουστόγιαννη με τον τελευταίο να σουτάρει λίγο έξω. Στο 36′ της αναμέτρησης ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα σε χέρι του Αχείμαστου με τον Ράντυ να εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Να σημειώσουμε ότι στην προηγούμενη φάση η ομάδα μας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε σπρώξιμο του Τσεμπέτσι από τον τερματοφύλακα της αντίπαλης ομάδας. Από εκεί και πέρα το ημίχρονο τελειώνει χωρίς κάτι παραπάνω με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε αρκετά δυναμικά με τον Σιώπη να έχει τρεις καλές ευκαιρίες στο 46′, 55′ και 71′ ένω στο 62′ η ομάδα των Ψαχνών απείλησε μετά από λάθος του Κακαρά στη μεσαία γραμμή. Το γκολ της ισοφάρισης για τον Φωστήρα ήρθε από τον Μπέλερη ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο λίγο πιο πριν στη θέση του Μεντί και ουσιαστικά στην πρώτη επαφή που είχε με την μπάλα ευτήχησε και σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσια. Η ομάδα μας συνέχιζε την πίεση για την ανατροπή αλλά χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία και ο Ηρακλής σε μία αντεπίθεση έκανε το 1-2 με σκόρερ τον Ράντυ για δεύτερη φορά. Από εκεί και πέρα ο αγώνας τελειώνει με τον Φωστήρα να πιέζει στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να πετυχαίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Επόμενο παιχνίδι, αυτό με την ΑΕΚ την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου στο ΟΑΚΑ.
Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν :
Φωστήρας (Βαζέχα) : Γκέκας, Αχείμαστος, Γρομητσάρης, Ζυγογίαννης, Μήτκας, Μουστόγιαννης, Κακαράς, Μεντί (Μπέλερης 72′), Τσεμπέτσι (Κανελλόπουλος 45′), Ματσούκας (Σιώπης 45′) και Ράμα.
Ηρακλής Ψαχνών (Φοιρός) : Μελισσάς, Μπακομήτρος, Παλαιολόγος, Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Ραπτάκης, Πατσατζόγλου, Ράντυ, Γουόρντεν (Τζιμότζι 90′), Κόσουτιτς (Σικαλιάς 74′), Φλίγκος (Γκεμίσης 72′).