Τετάρτη 25 Φεβρουαρίου 2015

ΚΙ ΑΛΛΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ!

sdvdcdsaaaaaaaa

Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε τη νίκη με 0-1 επί του Φωστήρα στον Ταύρο, χάρη σε γκολ του Βιγιαφάνε * Ένταση πριν το φινάλε
«Ζωντανή» στην προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία παραμένει η Επισκοπή.
Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς επικράτησε με 0-1 του Φωστήρα στο γήπεδο του Ταύρου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής την Τετάρτη (25/2), χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Βιγιαφάνε στο 18ο λεπτό.
Έτσι, η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς, την ώρα που οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση.
Οι παίκτες του Κριστόφ Βαζέχα μπήκαν πιο ορεξάτοι κι απείλησαν μόλις στο 4ο λεπτό, με την κεφαλιά του Γκατσέτα, όμως, να καταλήγει στα χέρια του Γουναρίδη.
Σταδιακά η Επισκοπή ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Ο Πετράκος… προειδοποίησε με το σουτ του στο 16ο λεπτό που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, αλλά δύο λεπτά αργότερα έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά στον Βιγιαφάνε που από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1.
Ο Φωστήρας πάλεψε στη συνέχεια για το γκολ της ισοφάρισης, με τον Γουναρίδη να αναγκάζεται σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 22ο λεπτό, όταν ο Βλάχος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ράμα.
Ένα σουτ του Πετράκου στο 26’ πέρασε άουτ για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία και να συνεχίζουν να απειλούν.
Η κεφαλιά του Γκατσέτα στο 37’ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ η κεφαλιά του Γρομητσάρη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ράμα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους κατέληξε στα χέρια του Γουναρίδη.
Με τον Κριστόφ Βαζέχα να κάνει δύο αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη τους Μπαστάνη και Υμεράι, ο Φωστήρας μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και στην επανάληψη, με την μοναδική ευκαιρία που καταγράφηκε για την ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς να είναι ένα σουτ του Βιγιαφάνε στο 52’.
Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, που είδαν τον Γουναρίδη να αναγκάζεται σε άλλη μία σωτήρια επέμβαση στο 56’ στην απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Υμεράι.
Στο 61ο λεπτό, ο Νικολακάκης λίγο έλειψε να αποβεί… μοιραίος, όταν στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα της ομάδας του δημιουργήθηκε σύγχιση, ο Σμυρλής παρενέβη, με τον Γουναρίδη τελικά να καταφέρνει να διώξει με διπλή προσπάθεια!
Ο τερματοφύλακας της Επισκοπής επενέβη ξανά σωτήρια στο 73’ σε σέντρα του Γενιτσαρίδη, με το ματς να παίρνει… επεισοδιακή τροπή στο φινάλε, όταν η βοηθός Γκουσάρη δέχθηκε επίθεση έπειτα από την υπόδειξη δύο οφσάιντ!
Τελικά, τα πνεύματα ηρέμησαν, με την Επισκοπή να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη στην μάχη της για παραμονή στην κατηγορία.
Διαιτητής ήταν ο Χρυσοβαλάντης Βρακάς (Ευβοίας), με βοηθούς τον Κωνσταντίνο Κωνστάντιο (Ευβοίας) και τη Βασιλική Γκουσάρη (Φωκίδας), ενώ τέταρτος ήταν ο Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
Κίτρινη: Γενιτσαρίδης (43’)
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Βλάχος, Γρομητσάρης, Γενιτσαρίδης, Αχείμαστος, Μουστόγιαννης (66’ Μπιλιμπάσι), Ράμα (46’ Υμεράι), Μουκίδης, Μπελέρης (46’ Μπαστάνης), Σμυρλής, Γκατσέτα
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Γουναρίδης, Δελήμπασης, Νικόλτσης, Μποτωνάκης, Λάμπρου, Βουρβαχάκης, Βιτώρος (79’ Πάλλας), Νικολακάκης, Βιγιαφάνε, Αργυρίου (90’+5 Ράντοβιτς), Πετράκος