Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ +3 Ο ΦΟΝΕΑΣ!

Η ομάδα του Πέτρου Μίχου κέρδισε με 4-2 τον Φωστήρα, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής και τον πλησίασε πλέον στους τρεις βαθμούς.
Σ’ ένα παιχνίδι που είχε απολαυστικό α’ ημίχρονο, οι «ερυθροκίτρινοι» λύγισαν τους πρωτοπόρους και δημιούργησαν νέα δεδομένα πλέον στον 4ο όμιλο της Football League 2.
Το πρώτο ημίχρονο χθες στο «Οικονομίδειο» τα είχε όλα… Πέναλτι (που δεν ήταν…), κόκκινη κάρτα, αποβολή προπονητή, ένταση και πέντε γκολ. Απίστευτα πράγματα δηλαδή! Μόλις στο 2’ ο Τρικαλινός διαιτητής Γρατσάνης είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φυλακούρη στον Καϊμακαμούδη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Δωροβίνης κάνοντας το 0-1 εν μέσω έντονων διαμαρτυριών των γηπεδούχων.

Προκειμένου να ισοφαρίσει τα λάθη του, ο ίδιος έδειξε… άσπρη βούλα και στο 15’ σε μαρκάρισμα του Σπάρταλη από αμυντικούς του Φωστήρα.
Ο Λιόσης δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα 1-1 και η ψυχολογία άλλαξε άρδην.
Έτσι μόλις στο 21’, η ομάδα του Πέτρου Μίχου «γύρισε» το παιχνίδι και έκανε το 2-1.
Μετά από μπαλιά του Ρεκλείτη, ο Σπάρταλης έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε ωραία το σώμα του και με ευθύβολο σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος.
Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό, ωστόσο στο 33’ ο Φωστήρας ισοφάρισε…
Ο Καϊμακαμούδης μετά από σέντρα του Μαγγίνα στόπαρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ έφερε ξανά το ματς στα ίσα.
 Πάντως, οι «ερυθροκίτρινοι» αντέδρασαν άμεσα και στο 35’ έκαναν το 3-2 με αυτογκόλ του Βελέτη μετά από πλασέ του Σπάρταλη.
 Ο Αρχικά ο παίκτης του Φωστήρα την απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι κατέληξε στον ίδιο και στη συνέχεια στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 42’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Λάσκαρης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο προπονητής του Φωστήρα Κώστας Ψυρόπουλος για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Με απλά λόγια το α’ ημίχρονο τα είχε όλα
Στο β’ ημίχρονο και με παίκτη περισσότερο, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έκανε περισσότερο διαχείριση του αγώνα, θέλοντας να κλείσει καλά τους διαδρόμους του και να μην επιτρέψει στο Φωστήρα να κάνει το παιχνίδι του.
 Στο 62’ ο Μαθιός έχασε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» τη… μπουγάδα, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
 Στο 71’ ο Γ.Α.Σ. έκανε το 4-2 όταν μετά από σέντρα του Κοιλιάρα, ο Σπάρταλης με κεφαλιά «τελείωσε» ουσιαστικά το παιχνίδι.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Πέτρος Μίχος): Λουτριώτης, Λιόσης, Σταυλάς (80’ Χειμωνέττος Κ.), Αθανασίου, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης,  Κοκκίνης, Σπάρταλης (89' Πλύγκος), Μαθιός (64’ Λύρας), Κοιλιάρας
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρόπουλος): Μπότος, Χαλκιάς, Καλημέρης (88' Κολιόπουλος), Παραράς, Βελέτης (77’ Σελμανάι), Μαγγίνας, Στάμος, Καϊμακαμούδης, Ντάφλος (60’ Κούτρος), Δωροβίνης, Λάσκαρης

ΠΗΓΗ: 12sports