Σάββατο 24 Δεκεμβρίου 2016

4) 90 ΧΡΟΝΙΑ ΦΩΣΤΗΡΑΣ > ΦΟΝΕΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΚ !!!

Αποτέλεσμα εικόνας για 90

Στις 22/11/1954, σε φιλικό αγώνα με την Εθνική Ελλάδας, ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ ισοφαρίζεται στις καθυστερήσεις (2-2) σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!

Την ίδια χρονιά, για το πρωτάθλημα, έχουμε και τα ευτράπελα της εποχής!
Συγκεκριμένα: Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ υποβάλει ένσταση για να πάρει στα''χαρτιά'' τον αγώνα του με τονΦΩΣΤΗΡΑ είχε λήξη 2-2) επειδή λέει, το πρώτο γκολ του φονέα σημειώθηκε μετά την λήξη του ημιχρόνου ! ! ! ( στις καθυστερήσεις προφανώς) . Γι αυτό άλλωστε, ζητούν να κατακυρωθεί υπέρ τους το ματς με σκόρ 2-1 και επικαλούνται παρόμοια περίπτωση, όταν ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ είχε πάρει με τέτοιο τρόπο παιχνίδι πάλι απο τον ΦΩΣΤΗΡΑ (!!!), που είχε λήξη και αυτό ισόπαλο 2-2.
(Τελικά το πήρε το ματς στα χαρτιά και ο Πανιώνιος)

Την περίοδο αυτή ο φονέας κάνει πάλι την ΕΛΛΑΔΑ να παραμιλά. Σκορπά στους ...πέντε ανέμους την ΑΕΚ διασύροντας την, μες στο σπίτι της με 5-0 ( Να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ τερμάτισε 3η με 4 βαθ. διαφορά από τον πρώτο ΠΑΟ!

Το 1957 ο φονέας νικά την ΑΕΚ με 1-0, (με γκολ του Κορωναίου) αν και από το 31' έπαιζε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Χατζηδήμου!

Το 1958 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ συμμετέχει στο πρώτο του διεθνή τουρνουά στο Ισραήλ. Σε 4 αγώνες σημειώνει δυο νίκες!

Σας παρουσιάζουμε τις θέσεις που κατέλαβε ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ στο πρωτάθλημα του ΠΟΚ, (Πρωτάθλημα Ομάδων Κέντρου)  από το 1953 ως το 1959.

1953-54  5ος  17 β.
1954-55  7ος  22 β.
1955-56  2ος  29 β.
1956-57  8ος  20 β.
1957-59  5ος  25 β.
1958-59  6ος  24 β.

Το 1959-60 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ βρίσκεται στην νεοσύστατη Β' Εθνική, όπου με 39 βαθμούς αναδεικνύεται πρωταθλητής, αφήνοντας πίσω το Αιγάλεω με 34 β.
Έτσι την περίοδο 1960-61, η ομάδα της καρδιάς μας βρίσκεται στην Α' Εθνική!