Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ!

Εφτάψυχος Φωστήρας «πάτησε» στον Ταύρο την Παλαιόχωρα με 3-2!

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η ομάδα του Πάρη Ανδράλα λύγισε τους πολύ καλούς Κρητικούς

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο ο Φωστήρας λύγισε το απόγευμα στον Ταύρο την ομάδα της Παλαιόχωρας με 3-2 και βρίσκεται ακόμη πιο κοντά στην παραμονή του στην Γ εθνική.
Οι ποδοσφαιριστές του Πάρη Ανδράλα έδειξαν από την πρώτη στιγμή του αγώνα πως θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους με μοναδικό στόχο το «χρυσό» τρίποντο που είχαν τεράστια ανάγκη.
 Παίζοντας μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος πολύ ωραίο ποδόσφαιρο άφησε με ερωτηματικά τους παρευρισκόμενους φιλάθλους για το αν αξίζει πραγματικά η ομάδα αυτή να παλεύει για την παραμονή της και όχι για μια διάκριση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
 Η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε με την σέντρα προς τους γηπεδούχους που έδειξαν να αδιαφορούν για το όνομα και την θέση του αντιπάλου τους.
Με περίσσια ψυχή και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας πάτησαν αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο μάλιστα 15 λεπτό χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη.
Στο 18’ ο Δωροβίνης με σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0!
 Στο 25’ ο Προβατίδης μετά από λάθος της άμυνας του Φωστήρα έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1!
 Στο 39’ ήρθε η ανατροπή για τους Κρητικούς αφού σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Δ.Μανουσάκης έγραψε το 1-2!
Στο 43’ και  ενώ το γήπεδο έμοιαζε να έχει παγώσει από την ανατροπή του σκορ, ο Σίμωσης με πολύ δυνατό και εύστοχο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αποκατέστησε την τάξη βάση της εικόνας, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το χορταστικό 2-2!
Η έναρξη του  Β ημιχρόνου είχε την ίδια ένταση αλλά και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του πρώτου.
Η σωστή διαχείριση στις λεπτομέρειες του αγώνα  από τον Πάρη Ανδράλα έφερε και πάλι τον Φωστήρα να δείχνει κυρίαρχος μέχρι το 90’
Η χρυσή μάλιστα αλλαγή της ομάδος που πήρε μάλιστα και το περιβραχιόνιο ο Ζαγοριανός  ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 70’ όταν με δυνατό και «πονηρό»… σουτ  παραβίασε για τρίτη φορά την εστία του Πονηρού!
 Η δύναμη της ψυχής των Αθηναίων κράτησε το σκορ έως το τέλος και έτσι το τελευταίο σφύριγμα του  Ευάγγελου Κορδολαίμη προκάλεσε τους έξαλλους πανηγυρισμούς όλων των ανθρώπων του Φωστήρα.
  Διαιτησία : Κορδολαίμης Ευάγγελος –Παγουράς Βασίλειος-Σοφός Νικόλαος