Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024

ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΤΟΥ Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ!

Ο ΠΟΑ ήταν άκρως αποτελεσματικός, επικρατώντας του Φωστήρα με 3-0, με την ομάδα του Ταύρου να χάνει πολλές ευκαιρίες, με τους Ατσαλενιώτες να έχουν απίστευτη ευστοχία.

Ο ΠΟΑ δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, με τον Φωστήρα να έχει πολλές χαμένες ευκαιρίες και τους Ατσαλενιώτες να έχουν την ουσία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ταύρου είχε 3 χαμένες ευκαιρίες. Αρχικά στο 5’, σουτ του Τσιμπόκα, από θέση τετ α τετ, έβαλε τη κόντρα ο Αργκιλέσι και βγήκε η μπάλα κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, καλό σουτ Μουκίδη, έδιωξε ο Καβουσάκης. Στο 8’ ο Τσιμπόκας έκανε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο κίπερ του ΠΟΑ. Στην εξέλιξη της φάσης, κεφαλιά Χατζηκυριάκου, πέρασε άουτ.

Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να μην έχουν φάσεις, με το παιχνίδι να αναλώνεται στον χώρο του κέντρου, με τον Φωστήρα να δίνει την κατοχή στον ΠΟΑ, χωρίς όμως οι Ατσαλενιώτες να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση.

Στο 33’ γύρισμα Τσιμπόκα, σουτ Μουκίδη στα όρια της περιοχή, ψηλά άουτ. Ο ΠΟΑ με καταπληκτικό σουτ του Νύκταρη έξω από τη περιοχή, άνοιξε το σκορ στο 35’ κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Φωστήρα να απειλεί στο 39’, με το σουτ του Τόλιου να περνάει άουτ.

Στο 42’ απίστευτη ευκαιρία για τον Φωστήρα, όταν από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στο ύψος της μικρής περιοχής στον Τσιμπόκα, έκανε τη προβολή, ελάχιστα άουτ!

Στο 43’ νέα ευκαιρία για τον Τσιμπόκα, όταν από πλάγια θέση πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, δίπλα από το δοκάρι.

Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΟΑ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Καίμακαμούδη μέσα στη περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζεται». Πρώτο ημίχρονο 1-0, με τους γηπεδούχους να έχουν την ουσία και τον Φωστήρα τις ευκαιρίες.

Ο ΠΟΑ στην επανάληψη βρήκε γρήγορα το δεύτερο γκολ, με τον Παχή να πατάει στην περιοχή, να κάνει το σουτ, γράφοντας το 2-0 στο 50′. Ο ΠΟΑ στη συνέχεια έλεγχε το παιχνίδι, με τον Καβουσάκη να είναι σταθερός όπου χρειάστηκε και στο 73′ ο ΠΟΑ βρήκε και τρίτο γκολ με τον Καϊμακαμούδη μετά από πάσα του Μέμου με το κεφάλι!

Στη συνέχεια, οι Ατσαλενιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους, παίρνοντας μια σημαντική νίκη επί του Φωστήρα, σε ένα ματς που ήταν άκρως αποτελεσματικός.

Διαιτητές: Κουκλάκης, Τίκας, Βράγκου (Χανίων)

ΠΟ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ (Κώστας Φραντζέσκος): Καβουσάκης, Νάτος, Ζέλιος (76' Ψαρράς), Λουμπάκης, Μέμμος (74' Γιακουμάκης), Καϊμακαμούδης (74' Δαμιανάκης), Κερμενίδης (46' Βοργιάς), Νύκταρης (65' Χατζηανδρέου), Παχής, Χαρίτος, Αργκιλέσι

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρόπουλος): Kαραγκιολίδης, Τόλιος (64' Διμήτσιος), Γαϊτάνης (77' Χοτζάι), Χατζηκυριάκος, Πεχλιβανίδης, Μουκίδης (64' Κουτσούμπας), Γάγγος, Ποζατζίδης (71' Κατσάρας), Δώδας (71' Καραμπάγιας), Τσιμπόκας, Μηλιώτης.