Κυριακή 14 Απριλίου 2024

2-2 ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ!

Η Επισκοπή μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και είχε καλή φάση στο 4ο λεπτό, όταν ο Κεφαλάς έπιασε την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ από σέντρα του Κάμερον. Λίγα λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, με τον Κεφαλά να σκοράρει με απίθανη εκτέλεση φάουλ από το 30 μέτρα για το 1-0 στο 10ο λεπτό!

Η ομάδα του Γιώργου Κόλτζου συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 35′ ο το φάουλ του Κεφαλά κόντραρε στο τείχος, με τον Μέτα να σουτάρει στην επαναφορά, πάνω στον Γάγγο. Τρία λεπτά μετά στο 38′ ο Φωστήρας έφερε το ματς στα ίσα, κόντρα στη ροή του αγώνα. Από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Τσιμπόκας σούταρε, ο Ψαρράς απομάκρυνε και στην επαναφορά ο Νέρες ευστόχησε για το 1-1.

Ένα λεπτό μετά ο Κάμερον σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 43′ η Επισκοπή είχε την τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, όταν ο Μπάρο με εντυπωσιακό γυριστό προσπάθησε να βρει εστία, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Η Επισκοπή δεν το έβαλε κάτω και μπήκε με την ίδια δυναμική στο δεύτερο μέρος. Ο Μέτα με τρομερό φαλτσαριστό σουτ κατάφερε να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους «γυπαετούς» στο 58′. Ωστόσο το υπέρ της σκορ δεν κράτησε πολύ για την ομάδα του Ρεθύμνου, αφού στο 62′ και πάλι ο Νέρες ήρθε να «πληγώσει» την Επισκοπή και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ να ισοφαρίσει σε 2-2.

Τα τελευταία λεπτά ήταν ιδιαίτερα δραματικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα έδινε τη νίκη. Στο 86′ ο Κατσάρας βγήκε απέναντι στον Ψαρρά με τον τερματοφύλακα της Επισκοπής να του κλείνει το οπτικό πεδίο πολύ καλά.

Διαιτητές: Κουκλάκης, Τίκας-Βράγκου Αικ. (Χανίων)

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιώργος Κόλτζος): Ψαρράς, Χάιδος, Λέκα, Μπατζέλης (46' Τζωρτζινάκης), Πάτας, Κεφαλάς, Μέτα, Κάμερον, Μπάρο, Μεσσήνης, Τσαμπουράκης (65' Ζαχαράκης).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Σεροπιάν): Πρίντεζης, Λιμήτσιος (92' Γ. Μπερικάκης), Γαϊτάνης, Συριόπουλος, Κατσάρας, Χατζηκυριάκος, Γάγγος, Νοχάι, Καραμπάγιας, Τσιμπόκας, Νέρες.